All for Joomla All for Webmasters

O nas

włącz .

Historia:

Akademicki Klub Narciarski PUCH został założony i oficjalnie zarejestrowany w Zarządzie Głównym ZSP w 1974 roku. Początkowo zrzeszał tylko studentów Politechniki Świętokrzyskiej, a po stworzeniu wojewódzkich struktur organizacji studenckiej przyjął funkcje klubu międzyuczelnianego.

AKN PUCH był oficjalnym reprezentantem środowiska kieleckiego na ogólnopolskich imprezach narciarskich. Założycielami Klubu byli:

 • Robert Jaworz-Dutka,
 • Tomasz Surgiel
 • Lech Borowiecki ówcześni animatorzy studenckiego ruchu turystycznego.

Pierwszym Prezesem został Julian Jaworz-Dutka, do dzisiaj aktywny członek Towarzystwa Narciarskiego.
Najbardziej znanymi Prezesami AKN-u byli Piotrek Starostecki -„Pudel” , Jan Ossowski -„Jasiu” obecnie poza granicami Polski – Kanada oraz Florian Fabrycy-„Florek” który obecnie prezesuje KTN-owi.

Motto klubu:

Co by było, gdybyśmy w Świńskim mieli ze dwa wyciągi. I gdyby znawcy przyrody zgodzili się na narciarską penetrację Pośredniego Goryczkowego. Zazdrościmy zwierzakom, którym wolno poruszać się wszędzie, łamać drzewa, obgryzać ledwo wyrośnięte w tak wielkim trudzie młodziutkie skorusy czy borówki i ujeżdżać na swoich tyłkach gdziekolwiek im tylko przyjdzie ochota. Właściwie zwierzaki są gwiazdami numer jeden w Tatrach. Dla tych kilkunastu a może kilkudziesięciu sztuk kozic, paru niedźwiedzi i świstaków powołany jest cały sztab naukowców utwierdzających nas wszystkich w przekonaniu o nieprzemijającym pięknie i bogactwie fauny tego rejonu i równocześnie o śmiertelnym niebezpieczeństwie czychającym ze strony człowieka narciarza.

My, jedni z ponad miliona głupków ślizgających się na podgiętych do góry deskach, zażywając poprzez zjazdy w dół prymitywnych rozkoszy utraty własnej wagi, rozwalamy nieodwracalnie biocenozę tych terenów, krawędziami nart przepędzamy różne gatunki śniegu z jednego miejsca na drugie, metalowymi ostrzami strugamy mikę z granitowych głazów, wdychamy za dużo świeżego powietrza, w miejscach, którymi chcemy przeprowadzić naszą trasę, śmiemy ciąć kosówki i czasem większe drzewa, siuramy po dolinach i przełęczach, a czasem nawet wystawiamy goły tyłek smagany ostrym wiatrem i śniegiem. Zostawiamy kilkadziesiąt kilogramów parafiny ściągniętej ze spodów nart przez śnieg, kilkaset litrów śliny wyplutej przy wysiłku, tysiące niedopałków, trochę krzyku,dramatów, bólu, ale równocześnie i przede wszystkim ogromne masy radości i szczęśliwych wspomnie z chwil, o których nigdy, nawet przez sekundę nie pomyślimy, że zostały zmarnowane. I mimo że zagrażamy, zwłaszcza ci słabo jeżdżący, kilkunastu kozicom i śpiącym głęboko zimowym snem niedźwiedziom, nie możemy dać się przepędzić, bo mając narty pod sobą a wokół najpiękniejsze formy, jakie Pan Bóg stworzył, czasem, choć na sekundę, czujemy się nieśmiertelni.

 Władze klubu KTN „PUCH” 2016

ZARZĄD KTN „PUCH” :

 • Ewa Kozłowska – prezes
 • Rafał Forma – v-ce prezes ds. sportowych
 • Marek Smolarczyk – v-ce prezes ds. organizacyjnych
 • Marzena Skalska – skarbnik
 • Ewa Kozłowska – sekretarz

Komisja Rewizyjna KTN „PUCH” :

 • Ludwik Podkański – przewodniczący
 • Leszek Borowiecki – v-ce przewodniczący
 • Darek Skalski – v-ce przewodniczący
 • Florian Fabrycy – członek
 • Janek Kozłowski – członek